Metal Türkiye
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Metal Türkiye

Metal Türkiye

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Sagopa KajMer ve KoLeRanın Röpörtaji aktuel dergisi

YazarMesaj
reddbulltr

reddbulltr

Sagopa KajMer ve KoLeRanın Röpörtaji aktuel dergisi Empty
MesajKonu: Sagopa KajMer ve KoLeRanın Röpörtaji aktuel dergisi   Sagopa KajMer ve KoLeRanın Röpörtaji aktuel dergisi I_icon_minitimePerş. Ağus. 21, 2008 9:48 am

Sagopa & Kolera'nın Aktüel Dergisi Röportajı ..

muhabir:Önümüzdeki günlerde olacak konser veya turneleriniz hakkında biraz bilgi verir misiniz ?
Sagopa Kajmer:turne ramazan ayi sonrasi baslayacak.bu ikimizi anlatan birsey albumunun turnesi olacak.artik studyoda vakit gecirmeliyim,soloma adapte olmaliyim.konser isi en kolayi.hele durum bir dakika,her yere yetismemiz imkansizdir.ama 18 haziran bostanci konserimizin de bahsini acmadan gecmek olmaz.guzel bir konser olacak yeni albumden de bir iki cesnimiz olacak.guzel olacak insa’allah
muhabir:Kuvvetmira kadrosunda genişleme olacak mı? Müzik şirketi sahibi ve bir prodüktör olarak yeni yetenekleri takip ediyor musunuz ?
Sagopa Kajmer:genisleme fikrine sicak bakiyoruz ama bunun ne derece saglikli olacagini bilemiyoruz.malum insanlar arasinda yogun cabalar harcayip,elindekini bu ise yatiran ruh sahipleri var.onlari kesfedebilelim bu bize kafidir.isini iyi yapabildigine inanan her gonullu bizlere demo yollayabilir.zamaninda bizlere çok buyuk destekler verilmedi,aralanan kapi varsa vardik uzerine actik acabildigimiz yere kadar.simdiki rap neslinin en azindan bizler gibi destekleri var.onceden vurguladigim gibi biz profesyonel bir plak sirketiyiz,eger sizler de profesyonelseniz zaten birgun bulusur yollarimiz.
Kolera:Aynen,prodüktör herşeyi takip etmeli mi acaba?Bence çok gereği yok,asıl sanatçılar ve sanatçı olma yolunda yürüyenler,müzik şirketlerini ve çıkardıkları projeleri takip etmeli.İyi olanlarla yollarımız elbet buluşur.Mirakardeşler de duydukları güzel şeyleri bizimle paylaşıyorlar,yeteri kadarından haberimiz oluyor
muhabir:Albüme klip çekmeyi düşünüyor musunuz ? Daha önce hep müzik piyasasında alışılmışın aksine klipleriniz albümden çok daha sonra yayınlanmaya başlandı. Bunu farklı bir strateji olarak mı görüyorsunuz ?
Sagopa Kajmer:bizim muzigimiz 10 sene sonra dinlenilebilecek sekilde tasarlanmis.ha bugun klip cek ha yarin.iyi muzik yillar sonar da kesfedilmemisse iyi muziktir.baytara klip aylar sonar yapildi.bir klibin maliyeti 25 bin dolar.en dusuk butceli klip malesef bu fiyatlarda.piyasa gercekten bu konuda çok gaddar.herkes para pesinde,sonucta ha deyince olamiyor bu klip.yillardir klip adami olmadim.firsat olunca kamera karsisina gectim.yeni albüm icin birkac planlama yaptik.koleranin solo sarkisi olan kolaysa anlat’’a kendi capimizda bir klip cektik.aklimiza gelen enteresan bir teknikle.bunun haricinde çok çok basarili bir yonetmen arkadaslarimiz var.kisacasi çok da kasmiyoruz bu is icin.dusunsenize binlerce dolar harciyorsunuz klibi 2 tv yayinliyor.kimsenin rap klibi yayinlama arzusu yok 2 tv disinda.dream tv ve mtv bu destekci isimlerimiz.onlar gercekten genc cunku.bu durum sogutuyor insani.
Kolera:Strateji olsaydı Embryo yu ramazanda çıkarmak istemezdim,bence dinleyici ne istiyorsa onlara cevap vermektir asıl strateji,klip Sago nun da dediği gibi çok pahalı zaten onu da sırf dinleyiciler istiyor diye düşünüyorsun.İlla bir strateji merak ediyorsanız,kliplerin albüm satışlarına çok da bir katkısı yok,yine kemik kitlen alıyor albümü gerisi,nete girip kolera yazıp Sagopa yazıp indir yazısını tıklıyor.Gönülden sevgiyi yakalamaktır asıl strateji.
muhabir: Dinleyici kitleniz çok geniş ve rap severlerin haricinde diger müzik türlerinin dinleyicilerinden de begeni topluyorsunuz.
Bunu neye baglıyorsunuz ?
Sagopa Kajmer:muzigim icindeki cesitlilik bunun sebebidir saniyorum.ben yillardir harmanlanan bir kisiyim.farkli tarzlar dediginiz o muzik turlerinin hepsini rap kadar iyi bilirim.o nedenle yaptigim rap de de her turlu muzigin ruhunu bulabilirsiniz.kimi zaman turk halk muzigi dinlermis gibi etkilenir kimi zaman duygulu bir gitar solosu gibi haz alirsiniz,bazen yerli kabilelerin yaninda gibi olursunuz,zaman zaman coldeymissiniz hissine kapilirsiniz.kisacasi adi rap se icerigi sadece konusma degil.elinizdeki camuru nasil sekilllendirirseniz comleginiz o derece farkli olur.
Kolera:Ben bunu beatin yanı sıra liriklere ve mclik kalitesine bağlıyorum.İnsanlar tv de tekerleme okuyan birini görünce ilgisini çeker,izler,başarılı bulabilir,eğlenebilir ya da bu ne dedi şimdi ya der.Ama bizleri dinlediğinde herşeyden önce ne kadar güzel sözler bunlar diye düşünür.Bir düşünce alır adamı,buna mani olamazsın!Bunun nedeni müziğin yanı sıra yazdıklarındır ve onları okurken,karşındakinin anlayacağı bir dille okumandır kalite düşüncemce budur.Güzel yazabilmek,yazdığını okuyabilmek,okuduğunu karşındakine geçirebilmek.Mclerin başarısız olma nedenleri bu 3 ünden 1 idir,şanssızlık,uğursuzluk diye bir şey yoktur.Bu nedenle metal de dinlese,rock ta dinlese bizden birşeyler bulabilmesi mümkün,zaten derinde aynı neden yatıyor,isyan ve melankoli.Benim duygularımı harekete geçiren bir Cradle Of Filth parçası var,hislerimi alt üst eden Pink Floyd parçaları var,hal böyleyse ,onları dinleyenler neden bizi sevemesin?
muhabir:Medyanın bu albüme tepkisi nasıl oldu ? Ayrıca Sagopa Kajmer ve Kolera´yı görsel medyada ne kadar sıklıkla görebilecegiz ?
Kolera:Sago ile hemfikirim.Bir röportajımda Sago ile çıkıyoruz yazıyor inanabiliyor musunuz?Ben bunu söyler miyim,yada söylemek istesem böyle bir cümle mi kurarım?Bu röportajı yapanda albümüm yoktu,param yok dedi utanmadan,bir de önemli bir gazete grubu,bari muhabire para ver de albümü bir dinlesin.Yada 1 saat röportaj yapıyorsun,dergiyi bir alıyorsun Allah Allah bu benim biografim diyorsun hani nerde 1 saatlik ses kaydı?Herhalde dinleyip yazmaya üşendi...Sagonunda dediği gibi neden Kolera ismi sorusuda sıkıcı.En son Aktüel -18 için bir röportaj yaptık,yayınlanma tarihini bildiririz.Tv lere gelince seçici olduğumuzu artık herkes biliyor,bir medya maymunuyla aynı muhabbeti paylaşamam ben ama müziğim hakkında konuşabileceksek başım üstüne,gece 4´e kadar kuliste sıramı bekleyemem 1 şarkı okuyup uykusuz gözlerle eve dönmek için.Tv de yayınlanmış 1 röportajım var,izlerseniz ne kadar magazinselleştirildiğini görürsünüz.Müzik ile albüm ile,dinleyiciler ile ilgili vs. konuşmalarımın hepsi makaslı,sadece bana başından sorma dediğim zoraki sorulara verdiğim mecbur cevaplar kaldı.Tüm sanatçıların sıkıntısı bu,iyileri gereklileri kestin,en gereksiz bölümleri koydun millet beni yanlış tanıyacak sıkıntısı.Kısacası biz medyadan kaçmıyoruz,medya bizi kaçırtıyor kendinden.Hem ben pek görünmeyi sevmiyorum ancak Sago nun katıldığı çok güzel programlar oldu,müziğini,duygularını anlatma fırsatı buldu,bu tarz programlara seve seve varım ama malesef ki böyle programlar çok az
Sagopa Kajmer:medya nin ilgisi var tabiiki.ama bizleri tam olarak tanimadan geliyorlar karsimiza.o nedenle iptal ediyoruz bir cogunu.medyadaki arkadaslarimiz malesef çok fazla arastirmaci degil.hala sagopa kajmerin anlami nadir? Sorusunu soran var.o nedenle medyada yalan yanlis,ilkel bilgilerle yer alacagima hic almam.benimle ilgili reportajlarin tumune bakabilirsiniz.hepsi ayni rengin farkli tonudur.ben artik ozellikli reportajlar okusun insanlar istiyorum.zaten artik sadece maille reportaj Kabul ediyoruz.
muhabir:Underground olarak çok begeni toplayan pesimist EP serisine devam etmeyi düşünüyormusunuz?
Sagopa Kajmer:olabilir.benim ne zaman ne yapacagimi ben bile kestiremiyorum.pesimist ep 5 konusunda insanlara simdilik umit vermek yanlis olur.ilk once planladiklarim sonra planlamaktan haz aldiklarim.zaman surprizlerle doludur,boylesi daha eglenceli.
muhabir:Fars Dili ve edebiyatı mezunu olman lirikal açıdan büyük bir avantaj saglıyor.İleride edebiyat alanında çalışmaların olacak mı ? ( kitap vs )
Sagopa Kajmer:farsca tabiî ki onemli benim icin.lirikal acidan ilkokulda da çok iyiydim ,universite sinavina dahi turkce calismayarak girdim.ben turkce konusunda hep arastiran ve kelimeleri seven ve dolayisiyla iyi konusup yazan biriydim.farsca beni ileriye tetikledi.ufkumu genisletti.herseyi farscaya baglayamam,ama hayatimda etkili oldugu kesin ve nettir.edebi konularda yazmayi çok istiyorum.kalemim gun gectikce olgunlasiyor,giderek buyuyor veled.dolayisiyla yakinda kendisine soz geciremeyecegim,bildigini yazip bildigini okuyacak.
muhabir:Bir bayan olarak özellikle lirikal açıdan Türkce rapin en iyi mc lerinden birisin. Birçok mc ´ nin cesaret
edemiyecegi sözler yazıyorsun. Kolera´yı düşünmesi bile güç olan güzel lirikleri yazmaya iten sebep ne ?
Kolera:Küçükken çok alıngan bir ufaklıktım,çok da kırılgan,anneme anlatırdım;anne bu böyle yaptı,şu şöyle dedi der ,ağlardım...annemde bana yaz derdi.Hislerini düşüncelerini yaz derdi.Bende küçük yaşta kızgınlıklarımı,üzüntümü kağıtla paylaşmaya başladım.Edebiyat derslerinde kompozisyondan hep 5 en düşük 4 alırdım.(O zaman sistem 100 lük değil 5 lik ti) sıftakilerden ayrılırdım bu özelliğimle şimdi de diğer Türkçe Rap şairlerinden ayrılıyorum,günün gençlerine nazaran da şanslıyım çünkü 90 lardaki dil daha saf Türkçeydi bunun da bana yaptığı bir katkı var.Cesaretli sözler diyorsun, Allah bize Hz Ömer cesareti versin,bizim Allah tan başka korkumuz zaten olamaz!
muhabir:Albüm grafik tasarımı gerçekten çok güzel olmuş. Tıpku sözlerinizdeki gibi düşündürücü ve karamsar çizgiler
kullanmışsınız. koleranın hayata bakış açısı gerçekten karamsarmıdır?
Kolera:Kapağı beğenmene çok sevindim Ahker.Böyle konuşunca tepki almaktan çok korkuyorum ....gerçekten korkuyorum yanlış anlaşılmaktan....
malesef bu denli kötü bir devir de yaşıyoruz.Bakış açım karamsar değil,bakış açım,korkuyla ümit arası.Hayata bakış açım Kur´an ın anlattığı gibi dünyaya bakabilmek.
Burda bir şey yaşayınca Allahım kurtar beni diyoruz,toprağa girince de ah sesimi dışarı bir duyurabilsem diyeceğiz ama dönüş yok!.Ruhumuz bedenimiz,ah keşkelerle dolacak,ah keşke daha çok dua okusaydım,ah keşke sanatçı olmasaydım,burada sanatçılık manatçılık yokmuş,ah keşke daha çok yardım etseydim,ah keşke Kur´an ı öğrenseydim,Peygamberimizin dediği gibi yaşayamadım bari o bana şefaatçi olurdu demek istemiyorum.Yüzümün kızarmasını,Allah kullarını kucaklarken bana yan gözle bakıp beni geride bırakmasını beni en çok sevdiği kuldan daha az sevmesini istemiyorum.Biliyorum ki bu imkansız,bir Rabia olamam,bari diyorum birşeylerin ucundan tutayım,aklımdan O nu ve sorgu gününü çıkarmayayım.Bir veliye hasretim,bir derviş gibi yola düşmeye herşeyimi bırakıp onun peşine gitmeye hazırım,Bağdatta desinler gideyim.Ama bu röportajı okuyanların bir çoğu namazından dahil gafil,birkaç sene evveline kadar ben de gafildim.Azrail A.s demiş ki Allah ım her kul bana düşman olacak şimdi ben ne yapacağım?Allah C.C. ta: merak etme ben kullarımın gözlerine hastalık perdesi çekeceğim demiş,ölene tansyon,ölene kalp,ölene trafik kazası diyoruz,tıpkı bu perde gibi şu nefis perdesi...evliyaların mucizeleri var ya,nefislerini yendikleri için bu mucizelere sahipler,asıl güç onlarda,insan yaratılan en güçlü varlık ama nefsini terkedersen bu gücünü görebilirsin,o vakit sormadan da bir kişinin adını bilirsin..Ben nefsimle ve onu yok etmeye çalışmakla meşgulüm,aradayım yani,şu ara kendi kendime cdlerden Kur´an okumayı öğrenmeye çabalıyorum,sükunlara geldim,yeterki insan istesin,ama ne olur bir an önce istesin,yarın geç olabilir,ömür kısa,pişmanlık yakın.İnsanlar bir kaosta,bir sıkıntıda bocalıyor,hergün bir sıkıntıdan kurtulmaya çalışmak yada birşeye ulaşmaya çalışmakla geçiyor,günde 5 kere haydi kurtuluşa deniyor,haydi feraha deniyor,hala herkes birşeylere ulaşmaya çabalıyor,sıkıntılardan nasıl kurtulacağının cevabını arkadaşlarında arıyor,günde 5 kere haydi kurtuluşa diyor,korkuyla ümit arası...
muhabir : Popüler müzik sanatçılarından herhangi bir düet teklifi aldınızmı? bu konudaki kriter ve düşünceleriniz nelerdir?
Kolera:Ben popüler biriyle çalışma meraklısı değilim, şuan istediğim sanatçıyla çalışıyorum zaten,popüler müzik değil de popüler birilerini isterseniz Luminous Flux Amerika da popüler,Karantina Embryo 2nd released te bu 2 bayanla featimizi dinleyebilirsiniz.Kriterim ve düşüncem yok ilgi ve istek alanımda da değil bomboş bir arazi. cheers

Sagopa KajMer ve KoLeRanın Röpörtaji aktuel dergisi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» sagopa kajmerinn biyografisi
» SaGoPa Kajmerin yotubedaki videolari